Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 187 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


Optymalne wartości dla rozwoju roślin

piątek, 25 maja 2007 11:10
  1. Przynajmniej 12 h oświetłenia na dobę.
  2. Wystarczająca ilość składników pokarmowych (przyswajalnego żelaza i mikroelementów).
  3. Wystarczająca ilość dwutlenku węgla w wodzie.
  4. Odpowiednia temperatura wody.
  5. Prawidłowo nawożone podłoże.

Podziel się
oceń
1
0

komcie (1) | skomentuj

Glony

sobota, 19 maja 2007 23:45
Gwałtowny wzrost glonów w akwarium zawsze jest wskazówką, że istniejąca w nim dotychczas równowaga biologiczna uległa zaburzeniu. Dlaczego? Powody mogą być różne. Jednak najczęściej akwaryści mają do czynienia ze złą jakością wody, złymi warunkami świetlnymi i brakiem nawozu lub złym jego typem. Najlepszym sposobem na uniknięcie glonówogą być przyczyną rozwoju  jest zapobieganie zachwianiu równowagi biologicznej. Należy więc ostrożnie dobierać ryby i pamiętać o umiarkowanym karmieniu (najwyżej 3x dziennie niewielkimi porcjami).  Jest to ważne, ponieważ resztki pokarmu na dnie zbiornika mogą być przyczyną rozwoju glonów. W tym wypadku jest również istotna jakość stosowanego pokarmu.

Podziel się
oceń
0
2

komcie (0) | skomentuj

Rośliny "chorujące"

sobota, 19 maja 2007 23:22
Często się zdarza, że nowo posadzona roślina początkowo rośnie świetnie i nagle więdnie. Najczęstszym tego powodem jest fakt, że większość roślin wodnych przechodzi okres kwitnienia, zapylania kwiatów przez owady i wytwarzania nasion. Większość roślin wodnych była kiedyś bowiem roślinami lądowymi. a takie rośliny nie kwitną. Po roku słabną i więdną, choć niektóre potrafią wytrzymać nawet trzy lata. Inne wymagają też określonej fazy spoczynkowej, co w akwarium nie jest możliwe. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest zastąpienie ich nowymi, zdrowymi roślinami.

Podziel się
oceń
0
1

komcie (0) | skomentuj

Jak dbać o rośliny?

sobota, 19 maja 2007 23:01
Większość zasad dotyczących "wodnego ogrodnictwa" polega na zdrowym rozsądku - należy regularnie usuwać roślinne resztki dla utrzymania akwarium w czystości. Nie są do tego potrzebne specjalne narzędzia, choć istnieją wygodne przyrządy do usuwania roślin spomiędzy gąszczu innych lub służące do zdrapywania glonów ze ścianek zbiornika.

Podziel się
oceń
0
1

komcie (0) | skomentuj

Rozmnażanie roślin akwariowych

piątek, 18 maja 2007 22:59
Niektóre z roślin akwariowych mogą też rozmnażać się inaczej zwykle, tzn. bez kwiatów i roślin.

Odnóżki
Niektóre rośliny, np. nurzańce (opisane wcześniej) wypuszczają odnóżki wychodzące z podłoża, podczas gdy odnóżki innych (np. kryptokryn i żabienic) rosną pod jego powierzchnią. Niektóre żabienice wypuszczają krótsze odrośla, z których również wyrastają młode roślinki.

Sadzonki
W ten sposób rozmnaża się większość roślin akwariowych. Ukorzeniają się, jeśli pozostawimy roślinę pływającą lub obciążoną umieścimy ma dnie. Z opisanych wcześniej przeze mnie roślin w ten sposób rozmnażają się ludwigie.

Rozsady
Niektóre z popularnych roślin wytwarzają rozsady - małe roślinki wyrastające w różnych częściach rośliny macierzystej. U żabienic małe roślinki wyrastają z kolanek na łodydze, u różdżycy rutewkowatej na krawędziach liści. Same odpadają i wypływają na powierzchnię wody. Mikrozorium oskrzydlone wytwarza w ten sposób gąszcz rozmnóżek, które przyczepiają się do wszystkich przedmiotów.

Podziel się
oceń
1
4

komcie (0) | skomentuj

Inne rośliny akwariowe cz. 4

niedziela, 13 maja 2007 19:59

Żabienica wielka

Należy do większych akwariowych żabienic. Jej liście dorastają nawet do 60 cm długości. Dobrze prezentuje się posadzona w większym akwarium jako pojedyncza, dekoracyjna roślina. Musi być nawożona, jest światłolubna i wymaga ogrzewwania (temp. 24-26 st. C). Lubi też dodatek gliny w podłożu.


Żabienica Schluetera

Należy do mniejszych żabienic. Jej liście dorastają maksymalnie do 20 cm. Gatunek ten nadaje się do małego akwarium lub do przedniej części małego zbiornika. Może być sadzona pojedynczo lub grupowo. Wymaga ogrzewania (22-25 st. C).


Żabienica Bartha

Nie występuje w naturze, jest rośliną otrzymywaną w hodowli. W akwarium jej liście zwykle nie przekraczają 20 cm długości. Nie ma wysokich wymagań temperaturowych (18-26 st. C) i nie musi przebywać w ogrzewanym zbiorniku. Ma jednak dość wysokie wymagania świetlne i lubi glinę w podłożu.

Podziel się
oceń
0
1

komcie (0) | skomentuj

Inne rośliny akwariowe cz. 3

niedziela, 13 maja 2007 19:01

Strzałka szerokolistna

Pochodzi z Ameryki Północnej. Jej podwodne liście mogą osiągnąć do ok. 40 cm długości. Roślina nie wymaga specjalnej temperatury (20 - 28 st. C) i nadaje się do nieogrzewanego akwarium. Wymaga jednak dość intensywnego oświetłenia. Powinna być sadzona pojedynczo w środkowej części akwarium.

Żabienica drobnokwiatowa

Jest jednym z najbardziej z najbardziej przydatnych do akwariów przedstawicieli gatunków o zielonych liściach. Może ona wykształcić ponad sto liści, które mogą osiągnąć nawet 30 cm długości. Dobrze rośnie w dość szerokim zakresie temperatur (22 - 28 st.C) w typowym oświetleniu akwariowym.


Podziel się
oceń
0
1

komcie (0) | skomentuj

Inne rośliny akwariowe cz. 2

niedziela, 13 maja 2007 18:06

Nadwódka wielonasienna

Pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Jej liście mogą osiągnąć długość do 5 cm, zwykle jednak są mniejsze. Jest to roślina wytrzymała - zasadnicze warunki jej udanej uprawy to dostatecznie silne oświetlenie i dość wysoka temperatura (22 - 28 st. C)


Nurzaniec śrubowy

Roślina jest w naturze szeroko rozprzestrzeniona w Europie Południowej, Afryce, Azji oraz Australii i Oceanii. W akwariach popularny jest od dawna. To roślina dość światłolubna, ale dobrze rośnie przy sztucznym oświetleniu. Nie ma też dużych wymagań temperaturowych (20 - 28 st. C) i nadaje się również do nieogrzewanych akwariów.Podziel się
oceń
0
1

komcie (0) | skomentuj

Inne rośliny akwariowe cz. 1

niedziela, 13 maja 2007 17:49

Myriophyllum pinnatum

Roślina ta pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej. Ma czerwonobrunatną łodygę i zielone, czasem o żółtawo-brunatnym odcieniu, liście (czego, niestety, nie widać na tym zdjęciu). Roślina w uprawie akwariowej jest światłolubna. Lubi światło naturalne. Odpowiada jej właściwie każda temperatura. (18 - 25 st. C).


Alternantera Reineckego

Należy do najbarwniejszych roślin akwariowych. Masowo rozmnaża się i sprzedaje się dość niezwykle i jaskrawo ubarwione, sztucznie wychodowane jej formy. Rośliny te są mniej lub bardziej intensywnie czerwone, fioletowe lub pomarańczowe. Jest ona dość trudna w uprawie pod względem wymagań świetlnych. Dobrze rośnie tylko w bezpośredniej bliskości źródła silnego światła. Wymaga też ogrzewanego akwarium (22 -26 st. C.). W dobrych warunkach może wyrastać ponad powierzchnię wody. Aby tego uniknąć, należy skracać jej pędy.

Podziel się
oceń
0
1

komcie (1) | skomentuj

Wybór roślin i postępowanie z nimi

piątek, 11 maja 2007 22:30
Warto kupować rośliny, które są w dobrej kondycji. Roślina, która będzie miała odpowiednią opiekę, odpłaci sięlepszym wyglądem iszybszym wzrostem. Wybierając rośliny należy wamiętać o ich róznych potrzebach dotyczących rodzaju wody. Pamiętając o tym bez większych problemów można dobrać rośliny z różnych środowisk całego świata, które będą czuły się dobrze żyjąć razem w jednym zbiorniku.
Przed posadzeniem należy sprawdzić, czy roślina nie jest uszkodzona. Należy usunąć martwe (również żółknące) liście i korzenie. Warto też wkomponować rośliny między kamienie i kawałki drewna. Zapewni to naturalny obraz środowiska wodnego.

Podziel się
oceń
1
0

komcie (0) | skomentuj

Zdjęcia w galeriach.


niedziela, 21 stycznia 2018

zajrzało tu już:  113 471  

Kalendarzyk

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Poszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Zagłosuj


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Parę słów o mnie

Odkąd mam rybki zaczęłam interesować się akwarystyką. i dlatego taki jest temat mojego bloga. To chyba tyle o mnie...:)

O czym jest mój blog

Wszystko co jest związane z akwarium: informacje o roślinach, rybach, a także praktyczne porady. Dla zainteresowanych: jest także pamiętnik mojej własnej rybki:) Zapraszam też na mój drugi bloog swia...

więcej...

Wszystko co jest związane z akwarium: informacje o roślinach, rybach, a także praktyczne porady. Dla zainteresowanych: jest także pamiętnik mojej własnej rybki:) Zapraszam też na mój drugi bloog swiat-slowa.bloog.pl. Będą tam moje wiersze i zwykłe przemyślenia...

schowaj...

Statystyki

zajrzało: 113471
notki
  • liczba: 212
  • komentarze: 933
zdjęcia
  • liczba zdjęć: 59
  • komentarze: 103
punkty: 5877
jestem z Wami już:): 4047 dni


Custom Myspace Clock
Free Fish Gold MySpace Cursors at www.totallyfreecursors.com

Adoptowałam kotka z bloga wirtualne-zwierzaki.bloog.pl

Adoptowałam kotka z bloga adopcje1211.bloog.pl

Adoptowałam pieska z bloga adopcje1211.bloog.pl

Adoptowałam pieska z bloga adopcje-zwierzakow-i-zuzia.bloog.pl


Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl