Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 795 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


Ważne wskazówki

piątek, 25 maja 2007 10:44
 • Nie przekarmiaj ryb, podawaj tyle pokarmu, ile ryby zjedzą w ciągu kilku minut.
 • Unikaj nadmiernego oświetlenia.
 • Co 2-3 tygodnie wymieniaj 1/3 wody.
 • Dbaj o zdrowy rozwój roślin i ich dobre nawożenie.
 • Czyść elememty dekoracyjne przed umieszczeniem w akwarium.
 • Staraj się utrzymywać prawidłowe parametry wody.
 • Dbaj o prawidłowe zagęszczenie ryb.

Podziel się
oceń
1
0

komcie (2) | skomentuj

Czy bąbelki są konieczne, czyli co z natlenianiem?

niedziela, 18 marca 2007 21:07
Tlen rozpuszczony w wodzie jest niezbędny rybom do oddychania. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że jest to bardzo ważna kwestia. Źródłami tlenu w akwarium są:
- wymiana gazowa między wodą a powietrzem. Urządzenia zwiększające cyrkulację wody (filtr, przewietrzacz) ułatwiają rozchodzenie się tlenu w wodzie.
- proces fotosyntezy zachodzący w roślinach. Wydzielanie tlenu następuje tylko przy odpowiednim oświetleniu roślin. Jest ono niezbędne w procesie oddychania.

Zużywanie tlenu w akwarium jest powodowane przez:
- rozkład materii organicznej (gnijący pokarm, muł na dnie, gnicie części roślin, mętna woda). Z reguły jest on głównym źródłem zużycia tlenu. Dlatego bardzo ważne jest zachowanie w akwarium czystości. Można to osiągnąć dzięki okresowej wymianie wody, oczyszczaniu roślin ze zgniłych części oraz zainstalowaniu filtru.
- oddychanie ryb, a w nocy również roślin. To jeden z powodów, dla których w akwarium nie powinno znajdować się zbyt dużo ryb. Właśnie dlatego konieczne jest natlenianie wody za pomocą pompki.

Podziel się
oceń
0
0

komcie (0) | skomentuj

Wodociągowa woda nie jest (jeszcze) wodą akwariową!

piątek, 02 marca 2007 23:58
Bez uzdatniania zgodnie z wymaganiami ryb kranowa woda nie nadaje się do akwarium (choć karasie złociste - złote rybki mogą w niej przeżyć dość długi czas - mój Iskrzak pływał w niej półtora roku :-))
Chlor i inne środki dezynfekujące, jony metali i różnorodne sole szkodzą rybom, roślinom i mikroorganizmom.
Twardość węglanowa (KH) oraz twardość pH są decydującymi parametrami wody. Obydwie wartości powinny być w każdym przypadku sprawdzane i, jeśli potrzeba, uregulowane przed wpuszczeniem ryb.
Twardość węglanowa stabilizuje wartość pH. Hamuje zmiany spowodowane np. przez biologiczne procesy niszczące w akwarium oraz pochłanianie dwutlenku węgla przez rośliny.
Twardość węglanowa powinna być mierzona w niemieckich stopniach twardości węglanowej (st. dKH). W akwariach powinna wynosić 5-10 st. dKH. Należy więc najpierw zmierzyć twardość wody i zmienić ją ewdług instrykcji obsługi odpowiednich, przeznaczonych do tego celu preparatów. Następnie powinno się ustaliś wartość pH. Można to zrobić za pomocą odczynnika lub elektronicznego miernika.
Odmienne są idealne wartości pH dla różnych gatunków ryb (przybliżone dane podam przy opisie gatunków). Wykwalifikowany sprzedawca poinformuje, jaka wartość pH jest najlepsza dla ryb, które zamierzamy hodować. Można łatwo i bezbiecznie dostosować wartość pH przy pomocy specjalnych preparatów.
Woda wodociągowa zawiera chlor i inne środki dezynfekujące, a także rozpuszczone sole i jony metali ciężkich. Istnieją preparaty wiążące jony, oczyszczające wodę oraz neutralizujące rozpuszczone i chlor. Inne chronią sluzówkę ryb dzięki cennemu zestawowi witamin z grupy B oraz substancjom chroniącym skórę.
Uzdatniacze wody z naturalnymi wyciągami z torfu, pierwiastkami śladowymi oraz specjalnymi kwasami jest idealny dla wszystkich ryb z tropikalnych, miękkich wód, takich jak kąsaczkowate, karpiowate, sumowce oraz południowoamerykańskie pielęgnicowate (bardziej szczegółowo najpopularniejsze gatunki ryb akwariowych opiszę później). Preparaty te hamują rozwój niepożądanych glonów, grzybów i bakterii.
Warto także uzdatniać wodę preparatem zawierającym kultury bakterii oczyszczających i redukujących odpady. Przyczyniają się one do rozwinięcia naturalnej mikroflory, która rozkłada zanieczyszczenia w ciągu kilku godzin.
Jeśli zostanie on użyty zgodnie z instrukcją obsługi, ryby mogą być wpuszczone do akwarium już dobę po zastosowaniu. Dodaje się go bezpośrednio do wody i/lub na podłoże filtrujące. Poleca się użycie go przy zakładaniu akwarium, wymianie wody oraz po oczyszczeniu filtra, a także po poddaniu wody działaniu środków leczniczych.

Podziel się
oceń
0
0

komcie (0) | skomentuj

Biologiczny rozkład zbędnych produktów

piątek, 02 marca 2007 23:09
Z resztek pokarmu, rybich odchodów, zgniłych części roślin, itp. tworzy się, na początku, w zależności od pH jon amonowy bądź amoniak. Przez dalszy biologiczny rozkład powstają azotyny, a potem azotany. Azotany nie są dalej rozkładane w akwarium i filtrze, a zatem użyźniają wodę. Przy większym stężeniu niż 50 mg/l są szkodliwe dla roślini ryb. Co więcej, przyczyniają się do rozwoju glonów.
Zbyt wysoki poziom azotanów można zmniejszyć przez regularne wymiany wody (15-20% na tydzień) oraz przez sadzenie szybko rosnących roślin, np. rogatka sztywnego). O roślinach nadających się do akwarium napiszę później.
Ciągły biologiczny rozkład azotanów można osiągnąć dzięki preparatom, które zapewniają odpowiednie warunli dla bakterii redukujących poziom tych związków chemicznych. Istnieją preparaty, które przyłącza się po prostu do wylotu filtra. Wciągu  dnia produkuje on wtedy 36 l wody bez azotanów.

Podziel się
oceń
0
0

komcie (0) | skomentuj

Jak napełnić akwarium wodą?

piątek, 02 marca 2007 22:48
Wypełnij w 80% akwarium podgrzaną (22-26 st. C) wodą wodociągową. Termometr akwariowy z łatwością kontroluje temperaturę wody. Umieść głęboko talerz lub miskę na żwirze w akwarium, żeby woda spływała na nią. Czynność ta zapobiega wymyciu żwiru (nie dotyczy to zbiorników w kształcie kuli).

Podziel się
oceń
1
0

komcie (0) | skomentuj

Sprzęt

sobota, 17 lutego 2007 23:06
Akwarium jest małym wycinkiem przyrody. Dla zapewnienia, tropikalnum rybkom i roślinom, odpowiednich warunków, które odpowiadają ich wymaganiom, potrzebne są:
 • grzałka
 • filtr
 • oświetlenie
Teraz opiszę kolejno wszystkie te elementy:
Grzałka
Większość ryb akwariowych jest przystosowana do wody o temperaturze ok. 25 st. C. Dlatego woda akariowa powinna być odnowiednio ogrzewana. Termostatyczne grzałki w kształcie prętu okazują się najepsze i są najpowszechniej stosowane w akwariach.

Grzałka akwariowa musi być umieszczona w akwarium w taki sposób, aby woda zawsze ją opływała. Wtedy będzie ona ogrzewana równomiernie.

Wymagana moc grzałki (ilość watów) jest bardzo łatwa do obliczenia: 1,5 wata na 1 l wody w pomieszczeniach lekko ogrzewanych.

Jeśli akwarium jest umieszczone w ciepłym pokoju to wystarczy 1 wat na 1 l wody w akwarium.
Można też bez zastanowienia wziąć grzałkę o większej mocy (oczywiście z termostatem), a konsumpcja energii do produkcji określonej ilości ciepła jest taka sama. Silniejsza grzałka ma większe rezerwy energii.

Filtry
Filtry oczyszczają wodę mechanicznie i biologicznie. Niektóre z nich są podzielone na komory, w których znajdują się środki filtracyjne, grzałka oraz pompka.
Niektóre filtry są podzielone na filtr wstępny i główny. Oczyszczają one wodę mechanicznie tzn. usuwają z niej resztki brudu.
Dla ryb z tropikałnych, miękkich wód poleca się użycie preparatu, który stabilizuje wartość pH w lekko kwaśnym kierunku oraz wzbogaca wodę w cenne kwasy.
Jeśli woda ma nieporządane zabarwienie lub gdy nalerzałoby usunąć z niej pozostałości po środkach leczniczych (opowiem o nich później) powinno się ją filtrować specjalnym, przeznaczonym do tego preparatem.

Oświetlenie
Jak już wspomniałam, akwarium nie powinno stać przy oknie ponieważ wpadające przez nie światło słoneczne przyczynia się do rozwoju glonów.
Oświetlenie zapewnia nietylko najlepszą prezentację ryb, ale przede wszystkim umożliwia przeprowadzenie przez rośliny fotosyntezy, a dzięki temu wspaniały rozwój zieleni.
W akwariach słodkowodnych najczęściej używane są świwtlówki oraz lampy rtęciowe.


Podziel się
oceń
1
0

komcie (0) | skomentuj

Awarie

sobota, 17 lutego 2007 22:10
Zawsze istnieje możliwość wystąpienia awarii, która może zagrozić bezpieczeństwu rybek.
Kiedy zepsuje się zasilanie elektryczne,  najważniejsze jest utrzymanie temperatury wody.
W tym celu można np. przykryć je kocem. W wypadku przegrzania można np. umieścić na powierzchni pojemniczek z lodem. Warto też mieć zapasową grzałkę, pompkę powietrzną i filtr.

Podziel się
oceń
0
0

komcie (0) | skomentuj

Czyszczenie

sobota, 17 lutego 2007 21:53
Po założeniu akwarium warto ustalić listę czynności, które należy wykonywać w stałych odstępach czasu. Pomoże to utrzymać zbiornik w dobrym stanie.
W przypadku dużych zbiorników częściowej wymiany wody należy dokonywać co 2-4 tygodnie a mniejszych, jak szklana kula - co tydzień.
Przy czyszczeniu akwarium glonów nie należy usuwać całkowicie, ponieważ dla niektórych ryb są one pokarmem. Część żwiru można wymienić, jednak  niezbyt wiele, ponieważ  może być  to szkodliwe dla ryb. Należy też  regularnie  sprawdzać  system filtracyjny wody.
Zbyt wyrośnięte rośliny trzeba przycinać, a w wolne miejsce wsadzać sadzonki tych,  które  już są  w  akwarium.  Rośliny, które  można sadzić  w  akwarium opiszę później.

Podziel się
oceń
0
0

komcie (0) | skomentuj

Przenoszenie akwarium

niedziela, 11 lutego 2007 22:02
Nie należy bez potrzeby przeenosić akwarium. Jeśli jwdnak jest taka konieczność trzeba przestrzegać pewnych reguł.
Nie wolno przenosić pełnego akwarium (nawet jeśli ktoś dałby radę, ale musiałby chyba ćwiczyć na siłowni :-D), ponieważ szkło mogłoby pęknąć pod ciężarem wody i kamieni. Należy postępować według następującego planu:
1. Wyłączamy zasilanie elektryczne.
2. Przelewamy ok. połowę wody do czystego pojemnika.
3. Przekładamy rośliny do wiadra z wodą.
4. Usuwamy duże kamienie i kawałki drewna.
5. Ostrożnie wyławiamy ryby. Umieszczamy je w pojemniku zawierającym wodę z akwarium.
6. Przelewamy resztę wody do pojemnika.
7. Starannie czyścimy zbiornik.

Napełniamy akwarium jak najszybciej, żeby nie stresować ryb.


Podziel się
oceń
1
1

komcie (1) | skomentuj

Odpowiednia lokalizacja

niedziela, 11 lutego 2007 21:40
Wybierając miejsce lokalizacji należy pamiętać, że przenoszenie akwarium jest trudne. Udekorowany i wypełniony wodą zbiornik waży do 150 kg (bez szafki)! Również podłoga musi być stabilna. Jej obciążenie to nie tylko waga akwarium i szafki, ale także pozostałe sprzęty znajdujące się w pokoju (również ludzie :-D)
Najlepsze są spokojne miejsca, znajdujące się daleko od okna. Światło słoneczne przyspiesza rozwój glonów. Zmienia się również zachowanie ryb (zaczynają pływać na ukos). W ciemnym rogu pokoju akwarium wyróżnia się, a rybki są spokojniejsze.

Podziel się
oceń
1
0

komcie (0) | skomentuj

Zdjęcia w galeriach.


czwartek, 19 października 2017

zajrzało tu już:  110 775  

Kalendarzyk

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Poszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Zagłosuj


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Parę słów o mnie

Odkąd mam rybki zaczęłam interesować się akwarystyką. i dlatego taki jest temat mojego bloga. To chyba tyle o mnie...:)

O czym jest mój blog

Wszystko co jest związane z akwarium: informacje o roślinach, rybach, a także praktyczne porady. Dla zainteresowanych: jest także pamiętnik mojej własnej rybki:) Zapraszam też na mój drugi bloog swia...

więcej...

Wszystko co jest związane z akwarium: informacje o roślinach, rybach, a także praktyczne porady. Dla zainteresowanych: jest także pamiętnik mojej własnej rybki:) Zapraszam też na mój drugi bloog swiat-slowa.bloog.pl. Będą tam moje wiersze i zwykłe przemyślenia...

schowaj...

Statystyki

zajrzało: 110775
notki
 • liczba: 212
 • komentarze: 932
zdjęcia
 • liczba zdjęć: 59
 • komentarze: 103
punkty: 5877
jestem z Wami już:): 3952 dni


Custom Myspace Clock
Free Fish Gold MySpace Cursors at www.totallyfreecursors.com

Adoptowałam kotka z bloga wirtualne-zwierzaki.bloog.pl

Adoptowałam kotka z bloga adopcje1211.bloog.pl

Adoptowałam pieska z bloga adopcje1211.bloog.pl

Adoptowałam pieska z bloga adopcje-zwierzakow-i-zuzia.bloog.pl


Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl