Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 187 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


Grupy ryb (cz. 2)

wtorek, 26 czerwca 2007 19:39
Popularne grupy gatunków morskich
Gatunków morskich ryb jest znacznie więcej niż słodkowodnych, dlatego trudno jest je rozróżniać stosując takie same kryteria.

Pokolcowate
Ryby wygrzbiecone i wybrzuszone, spłaszczone bocznie i u nasady trzonu ogonowego posiadają wystające, ostre kolce, które ryba może stawiać lub składać.

Ustnikowate
Ryby z tej grupy są podobne do pokolcowatych, nie mają jednak kolców na ogonie. Posiadają kolec na dolnej krawędzi pokryw skrzelowych. Ubarwienie i wzory na ich ciele mają na celu głównie kamuflaż i pomagają w rozróżnianiu gatunków.

Apogonowate
Mają dwie stojące płetwy grzbietowe i duży pysk. Ich duże oczy wiążą się z nocnym trybem życia.

Hajdukowate
Kolejna grupaq nocnych ryb o dużych oczach. Przednia część płetwy grzbietowej ma twarde promienie, w części tylnej są one miękkie.

Wargaczowate i tęczanki
Większość ryb z tej grupy ma klasyczny "rybi"
:-] kształt, jedenak niektóre mają bardziej wybrzuszone ciało. Płetwa grzbietowa jest wydłużona, a pysk końcowy skierowany lekko w dół.

Rogarnicowate
Mają podwójną płetwę grzbietową. Przednia bywa składana, jednak może być podniesiona. Ich długie pyski końcowe są pomocne w wydobywaniu bezkręgowców z raf.

Ślizgowate
Te długie ryby mają krótki, buldogowaty pysk. Oczy umieszczone są wysoko, często posiadają wypustki w postaci "rzęs".

Babkowate
Mają wydłużone, barwne ciało, ich płetwy brzuszne przystosowane są do chwytania się kamieni. Mogą przypominać Ślizgi, ale w odróżnieniu od nich nie mają "rzęs".

Synchiropus
Podobne do ślizgowatych, ale mają krótsze ciała. Ryby te posiadają dwie płetwy grzbietowe, z których jedna ma wydłużony przód.

Garbikowate
Ryby z tej grupy również mają typowy "rybi"
:-D kształt, tylko niektóre są wybrzuszone. Wiele z nich ma jaskrawe barwy.

Podziel się
oceń
0
0

komcie (0) | skomentuj

Grupy ryb (cz. 1)

niedziela, 24 czerwca 2007 23:19
Ryby słodkowodne
Ryby można podzielić na kilka grup, z których każda składa się z różnych gatunków. Większość ryb posiada cechy charakterystyczne pozwalające zaliczyć je do jednej z grup:

Sumiki
Ryby te mają od czterech do ośmiu wąsików wokół pyska.

Piskorzowate
Sa to przeważnie małe ryby, często o wydłużonym, wężowatym kształcie. Wokól pyska mają sześć krótkich wąsików. Płetwa grzbietowa umieszczona jest przeważnie pośrodku ciała.

Brzanki i rasbory
Ryby z tej grupy mają klasyczny "rybi kształt". Ich ciało pokryte łuskami jest często jaskrawo ubarwione. Płetwa grzbietowa jest przeważnie bliżej tyłu. Większość gatunków posiada dość niepozorne wąsiki i nie ma zębów.

Kąsaczkowate
Mają one ciało pokryte łuskami, często z metalicznym połyskiem. Ich płetwy bywają barwne. Ryby z tej grupy mają zęby.

Ryby żyworodne i składające ikrę ryby karpieńcowate
Ich długość przeważnie nie przekracza 6 cm, szczyt głowy jest spłaszczony, a pysk odwrócony ku górze. U tych ryb płetwa grzbietowa bywa przesunięta do tyłu.

Pielęgnicowate
Często jaskrawo ubarwione, mają poziome i pionowe paski. U wielu z nich płetwa grzbietowa jest większa od pozostałych.

Ryby labiryntowe
Wiele gatunków azjatyckich ma bardzo długą płetwę odbytową, z kolei u gatunków afrykańskich główna krawędź pokryw skrzelowych bywa ząbkowana. Ciało tych ryb często ma marmurkowate wzory.


Podziel się
oceń
0
0

komcie (0) | skomentuj

Klasyfikacja ryb

niedziela, 24 czerwca 2007 22:48
W XVIII biolog Karol Linneusz stworzył system klasyfikacji roślin i zwierząt, dając tym podstawy dzisiejszej systematyki. Ustalił zasadę tworzenia nazwy łacińskiej, która jest stosowana do dzisiaj. Ponieważ ustałone są różne sposoby klasyfikacji, zdarza się, że jeden gatunek bywa zaliczany do różnych grup.

Podziel się
oceń
0
0

komcie (0) | skomentuj

Ewolucja ryb

niedziela, 24 czerwca 2007 22:27
Bezpośrednimi przodkami ryb kostnoszkieletowych były ryby promieniopłetwe. Współczesne z promieniopłetwyni były ryby dwudyszne (niektóre z ich gatunków istnieją do dzisiaj) i trzonopłetwe. Dały one początek kręgowcom lądowym.
Po milionach lat ewolucji ryby skolonizowały również wody śródlądowe. W okresie tym wiele ryb zostało odciętych od miejsc rodzinnych, w wyniku czego niezliczone gatunki wymarły. Inne zdołały przeżyć, powoli przystosowując się do czasem całkiem nowego środowiska. Niektóre z tych gatunków żyją do dziś (np. smoczouste).

Podziel się
oceń
0
1

komcie (0) | skomentuj

Ile gatunków ryb żyje na naszej planecie?

niedziela, 03 czerwca 2007 21:48
Jest to pytanie, które zadają sobie wszyscy. Do niedawna nie było na nie jedniznacznej odpowiedzi. Liczba gatunków wahała  się bowiem od 16000 do 40000. Ostatnio stwierdzono, że obecnie na Ziemi żyje 50 gatunków bezszczękowców, 515 - 555 gatunków ryb chrzęstnych i 19135 - 20980 gatunków ryb kostnych. Nie jest to jednak liczba ostateczna - co roku opisuje się ok. 100 nowych gatunków ryb.
Ogólna liczba ok. 20000 gatunków obejmuje następujące ryby:
 • pierwotne słoskowodne - 33,1%
 • wtórnie słodkowodne - 8,1%
 • żyjące zarówno w wodach słodkich i słonych - 0,6%
morrskie, a w tym:
 • żyjące w ciepłych wodach przybrzeżnych - 39,9%
 • żyjące przy dnie - 6,4%
 • żyjące w strefie wody otwartej - 1,3%
 • głębinowe (żyjące na głębokości ponad 200m) - 5,0%
Współczesne ryby słodkowodne stanowią więc 41,2% wszystkich gatunków ryb. Owi mieszkańcy potoków, jezior i rzek, stt=anowiący prawie piołowę gatunków ryb na naszej planecie, zamieszkują środowisko ulegające znacznym zmianom na skutek działalności człowieka.Podziel się
oceń
10
10

komcie (0) | skomentuj

Pochodzenie ryb

niedziela, 03 czerwca 2007 21:19
W tej kategorii postaram się przybliżyć Wam najważniejsze kwestie ryb (np. pochodzenie, budowa, wygląd zewnętrzny itd.). Źródłem wszystkich informacji zamieszczonych przeze mnie w tej kategorii jest książka pt. "Barwny świat ryb akwariowych".
Ryby są w większości stale żyjącymi w wodzie. Poraz pierwszy pojawiły się na Ziemi 450 - 430 mln lat temu. Później, w okresie dewonu i karbonu były najbardziej rozprzestrzenionymi i najliczniejszymi mieszkańcami naszej planety. Współczesne ryby kostnoszkieletowe są tylko jednym z odgałęzień drzewa genealogicznego ryb.

Dotąd panowało przekonanie, że ryby pochodzą z mórz, a za centrum, z którego rozprzestrzeniły się one po świecie uważano obfitujący w nie Ocean Indyjski.Teoria ta nie została jednak potwierdzona. Mogły one także pojawić się w wodach śródlądowych i wtórnie zasiedlić morza. Dzisiaj większość ichtiologów jest zdania, że niektóre ryby współczesne pochodzą z mórz, a inne z wód słodkich.

Podziel się
oceń
0
0

komcie (1) | skomentuj

Zdjęcia w galeriach.


niedziela, 21 stycznia 2018

zajrzało tu już:  0  

Kalendarzyk

« czerwiec »
pn wt śr cz pt sb nd
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Poszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Zagłosuj


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Parę słów o mnie

Odkąd mam rybki zaczęłam interesować się akwarystyką. i dlatego taki jest temat mojego bloga. To chyba tyle o mnie...:)

O czym jest mój blog

Wszystko co jest związane z akwarium: informacje o roślinach, rybach, a także praktyczne porady. Dla zainteresowanych: jest także pamiętnik mojej własnej rybki:) Zapraszam też na mój drugi bloog swia...

więcej...

Wszystko co jest związane z akwarium: informacje o roślinach, rybach, a także praktyczne porady. Dla zainteresowanych: jest także pamiętnik mojej własnej rybki:) Zapraszam też na mój drugi bloog swiat-slowa.bloog.pl. Będą tam moje wiersze i zwykłe przemyślenia...

schowaj...

Statystyki

zajrzało: 113467
notki
 • liczba: 212
 • komentarze: 933
zdjęcia
 • liczba zdjęć: 59
 • komentarze: 103
punkty: 5877
jestem z Wami już:): 4047 dni


Custom Myspace Clock
Free Fish Gold MySpace Cursors at www.totallyfreecursors.com

Adoptowałam kotka z bloga wirtualne-zwierzaki.bloog.pl

Adoptowałam kotka z bloga adopcje1211.bloog.pl

Adoptowałam pieska z bloga adopcje1211.bloog.pl

Adoptowałam pieska z bloga adopcje-zwierzakow-i-zuzia.bloog.pl


Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl