Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 187 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


23.02

niedziela, 25 lutego 2007 21:48
Cześć!
Pewnie dziwicie się dlaczego wcześniej długo nie pisałem, a teraz stęskniłem się za blogiem już po tygodniu. Co jest tego przyczyną? Zaraz opowiem.
Słyszałem, że w sobotę Ola idzie na urodziny do koleżanki. Tak, to ta sama która często odwiedza naszego
:-D (przepraszam za brak skromności) bloga. Bardzo fajnie skomentowała mój wpis, za co jestem jej niezwykle wdzięczny (*-*)
Mam nadzieję, że w najbliższym czasie grono czytelników naszych zapisków się powiększy.
Serdecznie pozdrawiam (szczególnie Asionię)!
papa

Podziel się
oceń
0
0

komcie (0) | skomentuj

16.02

niedziela, 25 lutego 2007 21:30
Cześć!
To znowu ja! Wiem, że długo nie pisałem, ale moja pani, która zapisuje te "wyznania", miała ostatnio dość ciężki okres. W ostatnią środę wypadło jej chyba z osiem godzin zajęć. Słyszałem jednak, że nauczycielka od chemii odwołała spotkanie. Ola miała mieć wtedy sprawdzian, na który uczyła się już dwa razy (sam widziałem). Ola mówiła mi, że teraz już nie musi się uczyć tak dużo jak wcześniej. To dobrze, bo będzie miała teraz trochę czasu, żeby popisać coś w moim pamiętniku. To narazie tyle, pa, pa!
papa

Podziel się
oceń
0
0

komcie (0) | skomentuj

Sprzęt

sobota, 17 lutego 2007 23:06
Akwarium jest małym wycinkiem przyrody. Dla zapewnienia, tropikalnum rybkom i roślinom, odpowiednich warunków, które odpowiadają ich wymaganiom, potrzebne są:
  • grzałka
  • filtr
  • oświetlenie
Teraz opiszę kolejno wszystkie te elementy:
Grzałka
Większość ryb akwariowych jest przystosowana do wody o temperaturze ok. 25 st. C. Dlatego woda akariowa powinna być odnowiednio ogrzewana. Termostatyczne grzałki w kształcie prętu okazują się najepsze i są najpowszechniej stosowane w akwariach.

Grzałka akwariowa musi być umieszczona w akwarium w taki sposób, aby woda zawsze ją opływała. Wtedy będzie ona ogrzewana równomiernie.

Wymagana moc grzałki (ilość watów) jest bardzo łatwa do obliczenia: 1,5 wata na 1 l wody w pomieszczeniach lekko ogrzewanych.

Jeśli akwarium jest umieszczone w ciepłym pokoju to wystarczy 1 wat na 1 l wody w akwarium.
Można też bez zastanowienia wziąć grzałkę o większej mocy (oczywiście z termostatem), a konsumpcja energii do produkcji określonej ilości ciepła jest taka sama. Silniejsza grzałka ma większe rezerwy energii.

Filtry
Filtry oczyszczają wodę mechanicznie i biologicznie. Niektóre z nich są podzielone na komory, w których znajdują się środki filtracyjne, grzałka oraz pompka.
Niektóre filtry są podzielone na filtr wstępny i główny. Oczyszczają one wodę mechanicznie tzn. usuwają z niej resztki brudu.
Dla ryb z tropikałnych, miękkich wód poleca się użycie preparatu, który stabilizuje wartość pH w lekko kwaśnym kierunku oraz wzbogaca wodę w cenne kwasy.
Jeśli woda ma nieporządane zabarwienie lub gdy nalerzałoby usunąć z niej pozostałości po środkach leczniczych (opowiem o nich później) powinno się ją filtrować specjalnym, przeznaczonym do tego preparatem.

Oświetlenie
Jak już wspomniałam, akwarium nie powinno stać przy oknie ponieważ wpadające przez nie światło słoneczne przyczynia się do rozwoju glonów.
Oświetlenie zapewnia nietylko najlepszą prezentację ryb, ale przede wszystkim umożliwia przeprowadzenie przez rośliny fotosyntezy, a dzięki temu wspaniały rozwój zieleni.
W akwariach słodkowodnych najczęściej używane są świwtlówki oraz lampy rtęciowe.


Podziel się
oceń
1
0

komcie (0) | skomentuj

Awarie

sobota, 17 lutego 2007 22:10
Zawsze istnieje możliwość wystąpienia awarii, która może zagrozić bezpieczeństwu rybek.
Kiedy zepsuje się zasilanie elektryczne,  najważniejsze jest utrzymanie temperatury wody.
W tym celu można np. przykryć je kocem. W wypadku przegrzania można np. umieścić na powierzchni pojemniczek z lodem. Warto też mieć zapasową grzałkę, pompkę powietrzną i filtr.

Podziel się
oceń
0
0

komcie (0) | skomentuj

Czyszczenie

sobota, 17 lutego 2007 21:53
Po założeniu akwarium warto ustalić listę czynności, które należy wykonywać w stałych odstępach czasu. Pomoże to utrzymać zbiornik w dobrym stanie.
W przypadku dużych zbiorników częściowej wymiany wody należy dokonywać co 2-4 tygodnie a mniejszych, jak szklana kula - co tydzień.
Przy czyszczeniu akwarium glonów nie należy usuwać całkowicie, ponieważ dla niektórych ryb są one pokarmem. Część żwiru można wymienić, jednak  niezbyt wiele, ponieważ  może być  to szkodliwe dla ryb. Należy też  regularnie  sprawdzać  system filtracyjny wody.
Zbyt wyrośnięte rośliny trzeba przycinać, a w wolne miejsce wsadzać sadzonki tych,  które  już są  w  akwarium.  Rośliny, które  można sadzić  w  akwarium opiszę później.

Podziel się
oceń
0
0

komcie (0) | skomentuj

Przenoszenie akwarium

niedziela, 11 lutego 2007 22:02
Nie należy bez potrzeby przeenosić akwarium. Jeśli jwdnak jest taka konieczność trzeba przestrzegać pewnych reguł.
Nie wolno przenosić pełnego akwarium (nawet jeśli ktoś dałby radę, ale musiałby chyba ćwiczyć na siłowni :-D), ponieważ szkło mogłoby pęknąć pod ciężarem wody i kamieni. Należy postępować według następującego planu:
1. Wyłączamy zasilanie elektryczne.
2. Przelewamy ok. połowę wody do czystego pojemnika.
3. Przekładamy rośliny do wiadra z wodą.
4. Usuwamy duże kamienie i kawałki drewna.
5. Ostrożnie wyławiamy ryby. Umieszczamy je w pojemniku zawierającym wodę z akwarium.
6. Przelewamy resztę wody do pojemnika.
7. Starannie czyścimy zbiornik.

Napełniamy akwarium jak najszybciej, żeby nie stresować ryb.


Podziel się
oceń
1
1

komcie (1) | skomentuj

Odpowiednia lokalizacja

niedziela, 11 lutego 2007 21:40
Wybierając miejsce lokalizacji należy pamiętać, że przenoszenie akwarium jest trudne. Udekorowany i wypełniony wodą zbiornik waży do 150 kg (bez szafki)! Również podłoga musi być stabilna. Jej obciążenie to nie tylko waga akwarium i szafki, ale także pozostałe sprzęty znajdujące się w pokoju (również ludzie :-D)
Najlepsze są spokojne miejsca, znajdujące się daleko od okna. Światło słoneczne przyspiesza rozwój glonów. Zmienia się również zachowanie ryb (zaczynają pływać na ukos). W ciemnym rogu pokoju akwarium wyróżnia się, a rybki są spokojniejsze.

Podziel się
oceń
1
0

komcie (0) | skomentuj

Jak drogie jest akwarium?

niedziela, 11 lutego 2007 20:57
Kupno i utrzymanie akwarium jest tańsze, niż zakup i opieka nad małym psem, czy kotem (oczywiście nie mam nic przeciwko wielbicielom futerkowych pupili jak i samym czworonogom - wspominałam już , że jestem wielbicielką kotów(*-*)serce)
Warto kupić duże akwarium, ponieważ utrzymanie większego zbiornika jest tańsze. Wspominam o tym dlatego, że w dzisiejszych czasach aspekt finansowy jest bardzo ważny dla wielu ludzi.

Podziel się
oceń
0
0

komcie (0) | skomentuj

Szafki akwariowe

niedziela, 11 lutego 2007 20:42
Dla wielu typów akwariów są dopasowane szafki, w których składa się przybory i urządzenia techniczne. Jednak nie są one tanie (z uwagi na wagę akwarium muszą być bardzo stabilne) ale są za to praktyczne i dekoracyjne. Mają one różne kształty, więc dostępny jest odpowiedni model dla każdego stylu wnętrza.

Podziel się
oceń
0
0

komcie (0) | skomentuj

Konstrukcja akwarium

niedziela, 11 lutego 2007 20:28
Już wcześniej wspominałam, że akwarium może być zbudowaqne z wielu materiałów. Teraz dokładniej opiszę jego typy.

Akwaria klejone
Akwaria te nie potrzebują ramy, szyby są bespośrednio sklejone ze sobą za pomocą silikonu. Ten typ akwarium jest najbardziej popularny.

Częściowo obramowane akwaria
Ten stabilny i dekoracyjny typ akwarium jest wyposażony w aluminiową ramę tylko z góry i z dołu. Kupując takie akwarium należy upewnić się, czy ramy są przyklejone, czy tylko nałożone.

Akwaria całkowicie obramowane
W przypadku tego typu akwarium szyby są przyklejone do stabilnej (najczęściej aluminiowej) ramy. Akwaria te są szczególnie odporne na wstrząsy.

Akwaria jednolite szklane
Akwaria tego typu są tanie, ale nadają się tylko do niewielkiej ilości wody - do 20 litrów. W dodatku są one zwykle lekko wypukłe i powodują zniekształcenia optyczne. Dlatego są one używane tylko dla specjalnych celów (kwatantanna, hodowla młodych rybek, hodowla żywego pożywienia).Podziel się
oceń
0
0

komcie (0) | skomentuj

Zdjęcia w galeriach.


niedziela, 21 stycznia 2018

zajrzało tu już:  113 473  

Kalendarzyk

« luty »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728    

Poszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Zagłosuj


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Parę słów o mnie

Odkąd mam rybki zaczęłam interesować się akwarystyką. i dlatego taki jest temat mojego bloga. To chyba tyle o mnie...:)

O czym jest mój blog

Wszystko co jest związane z akwarium: informacje o roślinach, rybach, a także praktyczne porady. Dla zainteresowanych: jest także pamiętnik mojej własnej rybki:) Zapraszam też na mój drugi bloog swia...

więcej...

Wszystko co jest związane z akwarium: informacje o roślinach, rybach, a także praktyczne porady. Dla zainteresowanych: jest także pamiętnik mojej własnej rybki:) Zapraszam też na mój drugi bloog swiat-slowa.bloog.pl. Będą tam moje wiersze i zwykłe przemyślenia...

schowaj...

Statystyki

zajrzało: 113473
notki
  • liczba: 212
  • komentarze: 933
zdjęcia
  • liczba zdjęć: 59
  • komentarze: 103
punkty: 5877
jestem z Wami już:): 4047 dni


Custom Myspace Clock
Free Fish Gold MySpace Cursors at www.totallyfreecursors.com

Adoptowałam kotka z bloga wirtualne-zwierzaki.bloog.pl

Adoptowałam kotka z bloga adopcje1211.bloog.pl

Adoptowałam pieska z bloga adopcje1211.bloog.pl

Adoptowałam pieska z bloga adopcje-zwierzakow-i-zuzia.bloog.pl


Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl